![]() | ![]() | ![]() |
Motorola Moto X4 Overview
Motorola Moto X4 Features
Motorola Moto X4 is a mid-range smartphone with the best design as well as water and dust proof. This phone comes with small 5.2-inch 1080p FullHD resolution. It also comes with a Qualcomm Snapdragon 630 chip, 32 GB of memory and 3 GB of RAM while for the camera it comes with a Dual 12+8 Megapixel primary camera lens with phase detection autofocus, Dual LED Flash, and 16 Megapixel sensor for the selfie camera. This excellent mid-range phone also has dual-SIM support with 4G LTE-A, NFC support, and a fingerprint scanner on the back. The phone pack with Android 7.1 Nougat and Android 8.0 Oreo update will be available soon.
- Motorola Moto X4 Price in Malaysia is [aPrice] (RRP).
- Motorola Moto X4 Release Date in Malaysia on 6 November 2017.
- Categories : Motorola Malaysia, Mid-Range Smartphone, Phone Under RM2000.
- Check Latest Motorola Price Malaysia.
Motorola Moto X4 Price In Malaysia
Motorola Moto X4 is already available in Malaysia market starting 6 November 2017 from official Motorola Online Shop on Lazada Malaysia. Motorola Moto X4 price in Malaysia is RM1899.
Motorola Moto X4 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 7.1 (Nougat), Android 8.0 (Oreo) Update Coming Soon |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 630 |
| CPU | Octa-Core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | August, 2017 |
| Release Date |
|
| Price In Malaysia |
|
| Price In Singapore |
|
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM / Version |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 148.4 x 73.4 x 8 mm |
| Weight | 163 g |
| Scanner | Fingerprint (Front-Mounted) |
| Color |
|
| Others | Dust/water proof over 1.5 meter and 30 minutes (IP68 certified) |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (Full-HD), 424 PPI Pixel Density |
| Size | 5.2 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Internal Memory |
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | Dual 12 Megapixel (F2.0) + 8 Megapixel (F2.2) |
| Sensor | – |
| Flash | Dual-LED (dual-tone) Flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life |
|
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |






