Nokia 6.1 Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 7.1.1 (Nougat), planned upgrade to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 630 |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | January, 2018 |
| Release Date | |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| SIM / Version | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | Aluminium Frame/Body (6000 Series) |
| Dimensions | 148.8 x 75.8 x 8.2 mm |
| Weight | 172 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color | |
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (FHD), 403 PPI Pixel Density |
| Size | 5.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | - 32 GB With 4 GB RAM
- 64 GB With 4 GB RAM
|
| Expansion Slot | microSD, (256 GB Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE (150 Mbps DL / 50 Mbps UL)
|
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | 16 Megapixel (F2.0) |
| Sensor | – |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.0) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 3000 mAh Battery (Non-removable)
- Fast Battery Charging (50% in 30 min)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles |
|---|
|