![]() | ![]() | ![]() |
Nubia Red Magic 5G Lite Overview
Nubia Red Magic 5G Lite is a mid-range gaming phone with a 6.65-inch AMOLED display and FHD+ resolution. It also comes with a 144Hz refresh rate and a 240Hz touch sampling rate.
Inside, the device is powered by an Octa-Core Snapdragon 765G processor with an Adreno 620 GPU and comes with 256GB of memory and 8GB of RAM. It also comes with a 5100mAh battery and supports 18W fast charging.
For the camera, Nubia Red Magic 5G Lite brings four lenses on the back with 48 Megapixel main lenses, 8 Megapixel wide-angle cameras, 2 Megapixel macro cameras, and 2 Megapixel depth sensors to take portraits. It comes in two color options, black and blue and expected available in Malaysia around RM2299.
Nubia Red Magic 5G Lite Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Nubia Red Magic 5G Lite – 8GB / 256GB | [aPrice] (Expected) |
| Announced Date | June 2020 |
| Release Date | – |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Nubia Red Magic 5G Lite Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 10.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Adreno 620 |
| UI / ROM | Nubia UI 8.0 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | 5G |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 171.7 x 78.5 x 9.1 mm |
| Weight | 215 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color |
|
| Others | Touch Sensitive Gaming Triggers |
| Display | |
| Type | AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (FHD+), 19.5:9 ratio, 388 PPI Pixel Density |
| Size | 6.65 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | 144Hz Refresh Rate |
| Multimedia | |
| Audio Jack | – |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory | 256 GB With 8 GB RAM |
| Type | UFS 2.1 |
| Expansion Slot | – |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 12 Megapixel |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | Dual-Band A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |






