![]() | ![]() | ![]() |
Nubia Z11 Overview
Specifications & Features
Nubia Z11 was launched in June 2016 but entered the Malaysian market one year later with the latest selling price of [aPrice]. Nubia Z11 is the flagship model with a 5.5-inch screen and FullHD 1080p resolution. It also brings robust performance with the Snapdragon 820, 6 GB RAM and 64GB of memory space. For the camera, the device comes with 16 Megapixel primary camera and 8 Megapixel camera for the selfie. Other features include fingerprint scanners, dual SIM and USB Type-C.
- Nubia Z11 price in Malaysia is around [aPrice] (RRP).
- Malaysia Release Date : 7 June 2017.
- Categories : Nubia Smartphone, High-End Smartphone, Phone Under RM2000.
- Check Latest Nubia Price in Malaysia.
Release Date & Price In Malaysia
Nubia Z11 is available in the Malaysian market beginning 8 December 2017. The Nubia Z11 price in Malaysia is [aPrice] for the 64GB / 6 GB RAM model.
Nubia Z11 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Nubia Z11 – 64GB / 6GB RAM | [aPrice] (RRP) |
| Nubia Z11 – 64GB / 4GB RAM | N/A |
| Nubia Z11 Price By Country | |
|---|---|
| Singapore | – |
| United States (USA) | – |
United Kingdom (UK) | – |
Nubia Z11 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 |
| CPU | Dual-Core 2.15 GHz Kryo & Dual-Core 1.6 GHz Kryo |
| GPU | Adreno 530 |
| UI / ROM | nubia UI 4.0 |
| Announced Date | June, 2016 |
| Release Date |
|
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 151.8 x 72.3 x 7.5 mm |
| Weight | 162 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (FHD), 403 PPI Pixel Density |
| Size | 5.73 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | DTS-HD audio |
| Memory | |
| Memory |
|
| Expansion Slot | – |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera | 16 Megapixel (F2.0) |
| Sensor | 1/2.8-Inch Sensor Size |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, OIS |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.4) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |






