Nubia Z17 Mini Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Adreno 510 |
| UI / ROM | Nubia UI 4.0 |
| Announced Date | April, 2017 |
| Release Date | 30 August 2017 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM / Version | - Hybrid Dual SIM (Nano-SIM)
|
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 146.7 x 72.5 x 7.5 mm |
| Weight | 155 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color | |
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | LTPS IPS Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (FHD), 424 PPI Pixel Density |
| Size | 5.2 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Internal Memory | |
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE (150 Mbps DL / 50 Mbps UL)
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Camera | - Dual 13 Megapixel (F2.2, RGB) + 13 Megapixel (Monochrome)
|
| Sensor | 1/3″ Sensor Size |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, Sapphire Glass Protective Lens |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | - 16 Megapixel (F2.0)
- 80° Wide Angle
|
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Po 2950 mAh (Non-removable)
|
| Battery Life | |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | - Nubia Z17 Mini Phone
- Power adapter
- USB Type-C connector
- Warranty Card
|
| Others | – |
| Articles |
|---|
|