![]() | ![]() | ![]() |
Realme 6 Overview
Realme 6 comes with a 6.5” display, FullHD+ resolution, and 90Hz refresh rate. The phone also available with Gorilla Glass 3 on top with a 16MP F/2.0 selfie camera.
On the back, the phone comes with four camera setup with 64MP main sensor, 8MP ultrawide lens, 2MP macro shooter and a 2MP depth sensor for bokeh.
Realme 6 also available with Mediatek MT6785 Helio G90T, up to 128GB internal storage and up to 8GB RAM. It is also available with a 4,300 mAh battery with the 30W charger. Realme 6 price in Malaysia expected to start from RM799 for the base model.
Realme 6 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Realme 6 – 4GB / 128GB | [aPrice] (RRP) |
| Realme 6 – 6GB / 128GB | N/A |
| Realme 6 – 8GB / 128GB | N/A |
| Announced Date | March 2020 |
| Release Date | 27 March 2020 |
| Pre-Order | – |
| Warranty | 1 Year |
Realme 6 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 10.0 |
| Chipset | Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | PowerVR GM9446 |
| UI / ROM | Realme UI |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 162.1 x 74.8 x 8.9 mm |
| Weight | 191 g |
| Scanner | Fingerprint (Side Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 20:9 Ratio, 409 PPI Pixel Density |
| Size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others |
|
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory |
|
| Type | UFS 2.1 |
| Expansion Slot | microSDXC |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | Type-C 1.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features |
|
| Video | 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Camera | 16 Megapixel (F2.0, 26mm, 1/3.1″, 1.0µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |






