![]() | ![]() | ![]() |
Realme 7 Pro Overview
The Realme 7 Pro comes with a 6.4″ FullHD+ Super AMOLED display and Corning Gorilla Glass 3+ protection. It is powered by Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) SoC and available with 128GB/6GB RAM and 128GB/8GB RAM memory variants. The battery available with 4500 mAh and 65W Dart fast charging.
For the camera, Realme 7 Pro also available with a 64MP main sensor joined by an 8MP ultrawide, 2MP macro, and 2MP depth sensor. While for the selfie camera, it builds with 32 MP sensor.
Other features available on Realme 7 Pro include a USB-C port, 3.5mm audio jack, Android 10 platform, under display fingerprint scanner, and available in Malaysia around RM1499 for the 128GB model.
Realme 7 Pro Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Realme 7 Pro – 6GB / 128GB | N/A |
| Realme 7 Pro – 8GB / 128GB | [aPrice] (RRP) |
| Announced Date | September 2020 |
| Release Date | 29 September 2020 |
| Pre-Order | – |
| Warranty | 1 Year |
Realme 7 Pro Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Adreno 618 |
| UI / ROM | Realme UI |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 4G Bands 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 160.9 x 74.3 x 8.7 mm |
| Weight | 182 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color |
|
| Others | Water-Repellent Coating |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 20:9 ratio, 411 PPI Pixel Density |
| Size | 6.4 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3+ |
| Others | Always-On Display |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory |
|
| Type | UFS 2.1 |
| Expansion Slot | microSDXC (Dedicated Slot) |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, |
| Selfie Camera | 32 Megapixel (F2.5, 24mm, 1/2.8″, 0.8µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, NavIC` |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |






