![]() | ![]() | ![]() |
Realme 8 5G Overview
The Realme 8 5G is a mid-range phone with MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) chipset, 8 GB RAM, and 128 GB internal storage. The phone also comes with a 6.5” IPS display with a single notch for the 16MP selfie camera.
On the back, triple cameras appear with 48 MP main sensors and two 2 MP sensors for macro and depth. The phone also brings a Li-Po 5000 mAh battery with 18W fast charging.
The phone also runs on the latest Realme UI 2.0 based on Android 11. Realme 8 5G price in Malaysia is RM899 for the 8GB / 128GB model.
Realme 8 5G Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Realme 8 5G – 8GB / 128GB | [aPrice] (RRP) |
| Announced Date | April 2021 |
| Release Date | 28 May 2021 |
| Pre-Order | – |
| Warranty | 1 Year |
Realme 8 5G Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 11 |
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| UI / ROM | Realme UI 2.0 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 4G Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 4G Bands 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 162.5 x 74.8 x 8.5 mm |
| Weight | 185 g |
| Scanner | Fingerprint (Side Mounted) |
| Color |
|
| Durability | – |
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 20:9 ratio, 405 PPI Pixel Density |
| Size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others |
|
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Speakers | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory |
|
| Type | UFS 2.1 |
| Expansion Slot | microSDXC |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 16 Megapixel (F2.1, 26mm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |






