Realme Narzo 10 Overview
Realme Narzo 10 is an affordable phone with Helio G80 chipset, 4 GB RAM, and 128 GB storage. The phone available with four cameras on the back consists of a 48MP primary lens + 8MP ultrawide lens + 2MP depth sensor + 2MP macro lens. While for selfie the phone has a 16 MP camera.
Realme Narzo 10 also brings a 6.5″ display with Corning Gorilla Glass 3 protection and HD+ resolution. The battery comes with Li-Po 5000 mAh, but it uses standard 18W charging via Type-C 1.0 port. Realme Narzo 10 price in Malaysia expected around RM799.
Realme Narzo 10 Price In Malaysia |
|---|
| Model | Price |
|---|
| Realme Narzo 10 – 4GB / 128GB | [aPrice] (Expected) |
| Announced Date | May 2020 |
| Release Date | – |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Realme Narzo 10 Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 10 |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| UI / ROM | Realme UI 1.0 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE Bands 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body / Material | - Front : Glass
- Back : Plastic
- Frame : Plastic
|
| Dimensions | 164.4 x 75.4 x 9 mm |
| Weight | 199 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color | - ███ – That White
- ███ – That Green
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1600 pixels (HD+), 20:9 Ratio, 269 PPI Pixel Density |
| Size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | 128 GB With 4 GB RAM |
| Type | eMMC 5.1 |
| Expansion Slot | microSDXC |
| Connectivity |
|---|
| Data Speed | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | Type-C 1.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - 48 Megapixel (F1.8, 26mm, 1/2.0″, 0.8µm, PDAF) – Primary
- 8 Megapixel (F2.3, 119˚, 1/4.0″, 1.12µm) – Ultrawide
- 2 Megapixel (F2.4) – Macro
- 2 Megapixel (F2.4) – B/W
|
| Flash | LED Flash |
| Features | |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 16 Megapixel (F2.0, 26mm, 1/3.1″, 1.0µm) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Po 5000 mAh (Non-removable)
- Fast charging 18W
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |
Latest Realme Mobile Phone
Dimensity 7050
AMOLED 6.7" FHD+
RM1,999
Dimensity 7050
AMOLED 6.7" FHD+
RM1,499
Unisoc Tiger T612
IPS LCD 6.74" FHD+
RM599
Mediatek Helio G88
IPS LCD 6.72" FHD+
RM699