Realme X3 SuperZoom Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Adreno 640 |
| UI / ROM | Realme UI |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body / Material | - Front : Glass
- Back : Glass
- Frame : Plastic
|
| Dimensions | 163.8 x 75.8 x 8.9 mm |
| Weight | 202 g |
| Scanner | Fingerprint (Side-Mounted) |
| Color | - ███ – Glacier Blue
- ███ – Arctic White
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 20:9 Ratio, 399 PPI Pixel Density |
| Size | 6.6 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Others | 120Hz Refresh Rate |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | – |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | - 128 GB With 8 GB RAM
- 256 GB With 12 GB RAM
|
| Type | UFS 3.0 |
| Expansion Slot | – |
| Connectivity |
|---|
| Data Speed | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - 64 Megapixel (F1.8, 26mm, 1/1.72″, 0.8µm, PDAF) – Primary
- 8 Megapixel (F3.4, 124mm, PDAF, OIS, 5x optical zoom) – Periscope Telephoto
- 8 Megapixel (F2.3, 119˚, 16mm, 1/4.0″, 1.12µm) – Ultrawide
- 2 Megapixel (F2.4) – Macro
|
| Flash | LED Flash |
| Features | - HDR
- Panorama
- 5x optical zoom
- 60x hybrid zoom
|
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@960fps |
| Selfie Camera | - 32 Megapixel (F2.5, 26mm, 1/2.8″, 0.8µm) – Primary
- 8 Megapixel (F2.2, 105˚, 1/4.0″, 1.12µm) – Ultrawide
|
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Po 4200 mAh (Non-removable)
- Battery Charging 30W
|
| Battery Life | – |
| GPS | Dual-Band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |