![]() | ![]() | ![]() |
Samsung Galaxy A52 Overview
Samsung Galaxy A52 is a mid-range phone with Snapdragon 750G 5G, up to 8GB RAM, and up to 256 GB internal storage. The phone is built with a 6.5″ Super AMOLED display with FullHD+ resolution and a fingerprint reader under the display.
The smartphone has a quad-camera setup on the back with a 64MP main camera, 12MP ultrawide lens, 5MP depth sensor, and 5MP macro camera. For selfies, it uses a 32MP lens.
The Samsung Galaxy A52 packs with a 4,500 mAh battery with 25W fast charging support. In Malaysia, the phone is available from RM1499 for the 4G model.
Samsung Galaxy A52 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Samsung Galaxy A52 – 6GB / 128GB | N/A |
| Samsung Galaxy A52 – 8GB / 256GB | [aPrice] (RRP) |
| Samsung Galaxy A52 5G – 6GB / 128GB | N/A |
| Samsung Galaxy A52 5G – 8GB / 256GB | RM1899 (RRP) |
| Announced Date | March 2021 |
| Release Date | 30 April 2021 |
| Pre-Order | – |
| Warranty | 1 Year |
Samsung Galaxy A52 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 11 |
| Chipset |
|
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU |
|
| UI / ROM | One UI 3.1 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 4G Bands |
| 5G Network | 5G Bands – 5G Model |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | 189 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color |
|
| Durability | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 mins) |
| Others | – |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Display |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 20:9 ratio, 407 PPI Pixel Density |
| Size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others |
|
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Speakers | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory |
|
| Type | – |
| Expansion Slot | microSDXC |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Camera | 32 Megapixel (F2.2, 26mm, 1/2.8″, 0.8µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |






