![]() | ![]() | ![]() |
Samsung Galaxy A72 Overview
The Samsung Galaxy A72 is powered by a Snapdragon 720G chipset with up to 256GB internal space and up to 8GB of RAM. The phone also comes with a 6.7” Super AMOLED display, FullHD+ resolution, and 90Hz refresh rate support.
The best thing about this phone is, it comes with four lenses on the back with a 64MP primary camera, 8MP telephoto lens, 12MP ultrawide lens, and 5MP macro lens. For selfie, the phone use 32MP front-facing camera.
The phone runs Android 11 and it is packed with a Non-removable Li-Po 5000 mAh battery with 25W fast charging support. The Samsung Galaxy A72 price in Malaysia is expected to start from RM1799.
Samsung Galaxy A72 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Samsung Galaxy A72 – 6GB / 128GB | [aPrice] (Expected) |
| Announced Date | March 2021 |
| Release Date | – |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Samsung Galaxy A72 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Adreno 618 |
| UI / ROM | One UI 3.1 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 4G Bands |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 165 x 77.4 x 8.4 mm |
| Weight | 203 g |
| Scanner | Fingerprint (Side Mounted) |
| Color |
|
| Durability | – |
| Others | – |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Plus Display |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 20:9 ratio, 394 PPI Pixel Density |
| Size | 6.7 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others |
|
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Speakers | Yes, Stereo |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory |
|
| Type | – |
| Expansion Slot | microSDXC |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 32 Megapixel (F2.2, 26mm, 1/2.8″, 0.8µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |






