Samsung Galaxy A8 (2018) Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Exynos 7885 Octa |
| CPU | Dual-Core 2.2 GHz Cortex-A73 & Hexa-Core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | December, 2017 |
| Release Date | 19 January 2018 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | Aluminium (Frame), Back Cover (Glass) |
| Dimensions | 149.2 x 70.6 x 8.4 mm |
| Weight | 172 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color | - ██ – Black
- ██ – Gold
- ██ – Orchid Grey
- ██ – Blue
|
| Others | Dust/Water proof over 1.5 meter and 30 minutes (IP68 certified) |
| Display |
|---|
| Type | Super AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, 441 PPI Pixel Density |
| Size | 5.6 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Others | Always-On Display |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory Variants | - 64 GB With 4 GB RAM
- 32 GB With 4 GB RAM
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A Cat11 (600 Mbps DL / 75 Mbps UL)
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | 16 Megapixel (F1.7) |
| Sensor | – |
| Flash | LED flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 16 Megapixel + 8 Megapixel (F1.9) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 3000 mAh Battery (Non-removable)
- Fast Battery Charging
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro, Barometer |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan / Promotion |
|---|
| Maxis | - MaxisOne Plan 98 (30GB) – Phone: RM1,199
- MaxisOne Plan 128 (40GB) – Phone: RM999
- MaxisOne Plan 158 (50GB) – Phone: RM599
- MaxisOne Plan 188 (60GB) – Phone: RM399
|
| Celcom | - Celcom Postpaid First Gold Plus 98 – Phone: RM1,078
- Celcom Postpaid First Gold Supreme 128 – Phone: RM838
- Celcom Postpaid First Platinum 148 – Phone: RM668
- Celcom Postpaid First Platinum Plus 188 – Phone: RM238
|
| UMobile | - UMobile Postpaid UD60 – Phone: RM1,009
- UMobile Postpaid UD90 – Phone: RM859
- UMobile Postpaid UD130 – Phone: RM499
|
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|