| General | Platform | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Cipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| GPU | – |
| Date Announced | 2014, September |
| Price | Samsung Galaxy Grand Prime Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 144.8 x 72.1 x 8.6 mm |
| Weight | 156 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | TFT, 16M colors, 220 ppi pixel density |
| Resolution | 540 x 960 pixels |
| Size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 ,WAV ,eAAC+, FLAC |
| Video Format | MP4, H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, up to 64 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA, HSUPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 8 Megapixel |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging, touch focus |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 Megapixel |
| Features | Battery | Li-Ion 2600 mAh |
| Colors | White |
| GPS | – |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube |
| Others | – |