Samsung Galaxy J6+ Overview
Samsung Galaxy J6+ Features
Samsung has announced the latest mid-range phone, Galaxy J6+ with 6-inch display and 720 x 1,480px resolution. The phone powered by a Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 Quad-Core processor with Li-Ion 3300 mAh batteries and run Android 8.1 Oreo. There is two memory variant for the Galaxy J6+ with 3GB RAM/32GB and 4GB RAM/64GB option. The Samsung Galaxy J6+ also has a dual camera on the rear with 13MP + 5MP sensor and an 8MP selfie camera. The Galaxy J6+ also have a fingerprint reader on the side, LTE Cat4 Connection, FM Radio, Bluetooth and Wifi.
Samsung Galaxy J6+ Price In Malaysia
Samsung Galaxy J6+ has announced in India with price tag INR 15,990. In Malaysia the phone is available starting 5 October with price RM999.
Samsung Galaxy J6+ Price In Malaysia |
|---|
| Model | Price |
|---|
| Samsung Galaxy J6+ – 32GB /3GB RAM | N/A |
| Samsung Galaxy J6+ – 64GB /4GB RAM | [aPrice] (RRP) |
| Samsung Galaxy J6+ Price By Country |
|---|
| Singapore | About [sPrice] |
| United States (USA) | About [usPrice] |
United Kingdom (UK) | About [ukPrice] |
Samsung Galaxy J6+ Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 |
| CPU | Quad-Core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | September 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 161.4 x 76.9 x 7.9 mm |
| Weight | 178 g |
| Scanner | Fingerprint (Side-Mounted) |
| Color | - ██ – Gray
- ██ – Red
- ██ – Black
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1480 pixels (HD+), 18.5:9 Screen Ratio, 274 PPI Pixel Density |
| Size | 6.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | - 64 GB With 4 GB RAM
- 32 GB With 3 GB RAM
|
| Expansion Slot | No |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE Cat4 (150 Mbps DL / 50 Mbps UL)
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - Primary : 13 Megapixel (F1.9, 28mm)
- Secondary : 5 Megapixel (F2.2, Depth Sensor)
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | Touch Focus, AF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F1.9) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 3300 mAh (Non-Removable)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Other Features | – |
| Postpaid Plan |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|
[RelatedPost1] |
Latest Samsung Mobile Phone
Mediatek Dimensity 6300
AMOLED 6.7" 1080p
RM899
Exynos 2400e
AMOLED 6.7" 1080p
RM3,299
Mediatek Helio G85
PLS LCD 6.7" 720p
RM449
Snapdragon 8 Gen 3
AMOLED 6.7" 1080p
RM4,999