![]() | ![]() | ![]() |
Samsung Galaxy J7+ Overview
Samsung Galaxy J7+ Specs & Features
Samsung Galaxy J7+ comes with a 5.5-inch Super AMOLED Display with 1080p HD resolution and an Always-On-Display features. Samsung Galaxy J7+ comes with Octa-Core CPU, 4 GB RAM and 32GB of memory space that can run any apps and games without any problems. Galaxy J7+ is the second model from Samsung after the Galaxy Note8 that comes with Dual-Camera setup on the back. The cameras also come with a 13 Megapixel (F1.7) + 5 Megapixel (F1.9) with a Live Focus function. For selfie cameras, it comes with a 16-megapixel high-resolution sensor with Aperture F1.9.
- Samsung Galaxy J7+ price in Malaysia is around [aPrice] (RRP).
- Malaysia Release Date : 12 September 2017.
- Check Latest Samsung Price Malaysia, Singapore, USA and United Kingdom.
- Competitors : [compare]
Samsung Galaxy J7+ Price In Malaysia & Singapore
Samsung Galaxy J7+ is now available in Malaysia from 12 September 2017. For the Samsung Galaxy J7+ price in Malaysia, this device priced at [aPrice] for 32 GB model. With each purchase, will receive a 64GB Samsung memory card and also Samsung Protection Plus for free. Price in Singapore expected around SGD529.
Samsung Galaxy J7+ Key Features & Disadvantages
- 5.5-Inch IPS LCD Display with FHD resolution.
- Octa-Core 2.4 GHz Cortex-A53, 4GB RAM and 32GB memory.
- Dual 13 Megapixel main camera with Autofocus and LED Flash.
- 16 Megapixel front camera for selfie and video call.
- Li-Ion 3000 mAh battery.
- Dual-SIM Support with fast LTE connectivity.
- Android 7.1 (Nougat) Platform.
- Non-Removable Battery.
- No InfraRed, NFC.
Samsung Galaxy J7+ Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | – |
| CPU | Octa-Core 2.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | – |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | September, 2017 |
| Release Date |
|
| Price In Malaysia |
|
| Price In Singapore |
|
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM / Version |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 152.4 x 74.7 x 7.9 mm |
| Weight | 180 g |
| Scanner | Fingerprint (Front-Mounted) |
| Color | ██ – Black ██ – Gold ██ – Pink |
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (FHD), 401 PPI Pixel Density |
| Size | 5.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others |
|
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Internal Memory |
|
| Expansion Slot | microSD, 256GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | Dual 13 Megapixel (F1.7) + 5 Megapixel (F1.9) |
| Sensor | – |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Touch Focus, Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 16 Megapixel (F1.9) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles | |






