![]() | ![]() | ![]() |
Samsung Galaxy M02 Overview
The Samsung Galaxy M02 is a budget phone with a dual-camera setup on the back. Its phone is powered by Mediatek MT6739W (28 nm) chipset, 32GB internal memory, and 2 GB RAM.
Samsung Galaxy M02 comes with a 6.5” LCD and HD+ resolution. It also has a notch on the top for the 5MP selfie camera. On the back, the main camera available with a 13MP sensor combined with a 2MP sensor for a macro photo.
Samsung Galaxy M02 also comes with a 5,000 mAh battery and charging via the microUSB 2.0. Other features available on this phone included Dual SIM support, Wi-Fi, and Bluetooth 5.0. Samsung Galaxy M02 price in Malaysia is around RM299.
Samsung Galaxy M02 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Samsung Galaxy M02 – 2GB / 32GB | [aPrice] (RRP) |
| Announced Date | February 2021 |
| Release Date | 27 March 2021 |
| Pre-Order | – |
| Warranty | 1 Year |
Samsung Galaxy M02 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 10 |
| Chipset | Mediatek MT6739W (28 nm) |
| CPU | Quad-Core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| UI / ROM | One UI 2.0 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 4G Bands 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 164 x 75.9 x 9.1 mm |
| Weight | 206 g |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Durability | – |
| Others | – |
| Display | |
| Type | PLS IPS Display |
| Resolution | 720 x 1600 pixels (HD+), 20:9 ratio, 270 PPI Pixel Density |
| Size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Speakers | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory |
|
| Type | eMMC 5.1 |
| Expansion Slot | microSDXC |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 5 Megapixel (F2.0) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| In The Box | – |
| Others | – |






