Samsung Galaxy Note20 Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 10.0 |
| Chipset | - Exynos 990 (7 nm+) – Global
- Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) – USA
|
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | - Mali-G77 MP11 – Global
- Adreno 650 – USA
|
| UI / ROM | One UI 2.1 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| SIM | Dual Nano SIM, eSIM |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body / Material | - Front : Glass
- Back : Plastic
- Frame : –
|
| Dimensions | 161.6 x 75.2 x 8.3 mm |
| Weight | 192 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color | - ███ – Mystic Green
- ███ – Mystic Bronze
- ███ – Mystic Gray
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | Super AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio, 393 PPI Pixel Density |
| Size | 6.7 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Others | - Always-On Display
- HDR10+ Support
|
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | – |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | - Tuned by AKG
- Stereo Speakers
|
| Memory |
|---|
| Memory | 256 GB With 8 GB RAM |
| Type | UFS 3.1 |
| Expansion Slot | – |
| Connectivity |
|---|
| Data Speed | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A
- 5G
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - 12 Megapixel (F1.8, 26mm, 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF) – Primary
- 64 Megapixel (F2.0, 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom, 30x hybrid zoom) – Telephoto
- 12 Megapixel (F2.2, 13mm, 1/2.55″, 1.4µm, PDAF, Super Steady video) – Ultrawide
|
| Flash | LED Flash |
| Features | |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps |
| Selfie Camera | 10 Megapixel (F2.2, 26mm, 1/3.2″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Po 4300 mAh (Non-removable)
- Fast Battery Charging 25W
- USB Power Delivery 3.0
- Fast Qi/PMA Wireless Charging
- Reverse Wireless Charging 9W
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro, Barometer |
| In The Box | – |
| Others | Samsung Wireless DeX, Bixby |