![]() | ![]() | ![]() |
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) Overview
The Samsung Galaxy Tab A 10.1 2019 is an 10.1-inch affordable tablet with 1,920 x 1,200px resolution and S Pen support. The Tablet is powered by Exynos 7904, 2GB RAM and 32GB internal memory with expandable storage up to 512GB.
The Galaxy Tab A 10.1 2019 brings Li-Po 6150 mAh battery charged via USB Type-C, 8MP primary single camera and 5MP selfie camera on the front.
Others feature available included Wi-Fi, Bluetooth 5.0 and 3.5mm headphone jack. Samsung Galaxy Tab A 10.1 2019 price in Malaysia expected around RM1099.
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Galaxy Tab A 10.1 (2019) – 2GB / 32GB | [aPrice] (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7904 (14 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | 2019, February |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | – |
| SIM | Nano SIM |
| Design | |
| Type | Tablet |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 245 x 149 x 7.5 mm |
| Weight | 460 g |
| Scanner | – |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 Aspect Ratio, 224 PPI Pixel Density |
| Size | 10.1 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | Dolby Atmos Sound |
| Memory | |
| Memory |
|
| Expansion Slot | microSD Card, 512 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera | 8 Megapixel (F2.0) |
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 5 Megapixel (F2.2) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






