![]() | ![]() | ![]() |
Samsung Galaxy Z Flip 5G Overview
The Samsung Galaxy Z Flip 5G comes with a 6.7-inch Foldable Dynamic AMOLED display and 2636 x 1080 pixels (FHD+). There is also a secondary display with a 1.1-inch AMOLED display located inline with the main lens on the back. The second screen supports the Always-On function to display notification information.
Inside, the Samsung Galaxy Z Flip 5G will use a Snapdragon 865+ chipset with 8GB of RAM and 256GB of internal memory. It also comes with a 3300 mAh battery that supports 15W fast charging.
The phone also comes with two rear lenses with two 12 megapixel sensors for the main camera and the wide-angle camera. On the front, it has a single camera for the selfie.
Samsung Galaxy Z Flip 5G Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Samsung Galaxy Z Flip 5G – 8GB / 256GB | [aPrice] (Expected) |
| Announced Date | July 2020 |
| Release Date | – |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Samsung Galaxy Z Flip 5G Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 10.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Adreno 650 |
| UI / ROM | One UI 2 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions |
|
| Weight | 183 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2636 pixels, 425 PPI Pixel Density |
| Size | 6.7 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others |
|
| Multimedia | |
| Audio Jack | – |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | Tuned by AKG |
| Memory | |
| Memory | 256 GB With 8 GB RAM |
| Type | UFS 3.1 |
| Expansion Slot | – |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps |
| Selfie Camera | 10 Megapixel (F2.4, 26mm, 1.22µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro, Barometer |
| In The Box | – |
| Others | – |






