![]() | ![]() | ![]() |
Sony Xperia 1 Overview
Sony Xperia 1 comes with an OLED 6.5-inch screen and UHD+ resolution. The phone is powered by a Snapdragon 855 chip, a 6GB of RAM, and a 64GB or 128GB internal memory. The new Xperia 1 also offers IP68 water-resistant support and 3300mAh battery.
For the camera, Sony Xperia 1 is the first Sony`s smartphone with a triple camera on the back. All three camera have the same 12 Megapixel lens for wide angle, telephoto and ultrawide. For selfie, the phone available with 8 Megapixel lens.
Other features found on Sony Xperia 1 included a side-mounted fingerprint scanner, dual nano sim support, and USB Type-C 1.0 port. Sony Xperia 1 price in Malaysia is RM4299 for 6GB / 128GB.
Sony Xperia 1 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Sony Xperia 1 – 6GB / 64GB | N/A |
| Sony Xperia 1 – 6GB / 128GB | RM4299 (RRP) |
| Release Date | 8 October 2019 |
Sony Xperia 1 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Adreno 640 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | 2019, February |
| Release Date | 8 October 2019 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 4G+ / LTE-A | Yes |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | Glass Back Cover / Aluminium Frame |
| Dimensions | 167 x 72 x 8.2 mm |
| Weight | 180 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | OLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1644 x 3840 pixels (UHD+), 21:9 Aspect Ratio, 643 PPI Pixel Density |
| Size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Others | DCI-P3 100%, HDR BT.2020, Triluminos display, X-Reality Engine |
| Multimedia | |
| Audio Jack | No |
| Radio | No |
| Music Player | Yes |
| Others | Dolby Atmos sound, Dynamic vibration system |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSD Card, 256GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Infrared | No |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | Predictive Dual Pixel PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, Eye Tracking, 2x Optical Zoom, 5-axis OIS |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 2160p@24/30 fps, 1080p@30/60/960 fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.0, 24mm , 1/4″, 1.0µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






