| General | Platform | Android 4.2 Jelly Bean |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| Cipset | MTK 6589 |
| GPU | PowerVR SGX 544MP |
| Date Announced | 2013, June |
| Price | Latest Acer Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA |
| LTE Network | – |
| Options | Single SIM, Dual SIM |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | – |
| Weight | 195 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | TFT, 16M colors, 258PPI |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Size | 5.7 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Format | MP4/H.263/H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Photo/Video Editor |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 8 GB storage |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA+ |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 8 Megapixel |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | Yes |
| Features | Battery | Li-Ion 2400 mAh |
| Colors | White |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Applications | Organizer, SNS Integration, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |
| Others | – |