| General | Platform | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Quad-core 1 GHz Cortex-A7 |
| Cipset | Allwinner A31 |
| GPU | – |
| Date Announced | 2014, May |
| Price | Latest HP Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | – |
| UMTS Network | – |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | – |
| Design | Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | 192.5 x 121.9 x 8.1 mm |
| Weight | 294.8 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | IPS LCD, 16M colors, 170 PPI Pixel Density |
| Resolution | 600 x 1024 pixels |
| Size | 7.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Format | MP4/H.263/H.264/WMV |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | – |
| EDGE | – |
| Data Speed | – |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 2 Megapixel |
| Resolution | 1600×1200 pixels |
| Flash | – |
| Focus | – |
| Features | – |
| Video | Yes |
| Front Camera | Yes |
| Features | Battery | Li-Po 2800 mAh |
| Colors | Silver |
| GPS | – |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Applications | Organizer,Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa |
| Others | – |