| General | Platform | Windows 8.1 |
| Processor | – |
| Cipset | Intel Atom |
| GPU | Intel HD Graphics |
| Date Announced | 2014, Febuary |
| Price | Latest HP Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | – |
| UMTS Network | – |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | – |
| Design | Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | 261 x 178 x 9.2 mm |
| Weight | 680 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | IPS LCD, 16M colors, 224 PPI Pixel Density |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Size | 10.1 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Format | MP4/H.263/H.264/WMV |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 128 GB |
| Card Slot | microSD |
| System Memory | 4 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | – |
| EDGE | – |
| Data Speed | – |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | HDMI |
| Camera | Camera | 8 Megapixel |
| Resolution | – |
| Flash | – |
| Focus | Autofocus |
| Features | – |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2.1 Megapixel |
| Features | Battery | Li-Po |
| Colors | Black |
| GPS | – |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Applications | Organizer |
| Others | – |