| General | Platform | Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| Cipset | Exynos 4412 Quad |
| GPU | Mali-400MP |
| Date Announced | 2012, August |
| Price | Latest Lenovo Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 2100 |
| LTE Network | – |
| Optional | – |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 143.5 x 74.4 x 9.6 mm |
| Weight | 193.5 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | IPS LCD, 16M colors, 294 PPI |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Format | MP4/H.263/H.264/WMV |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Photo/Video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA, HSUPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 8 Megapixel |
| Resolution | 3264×2448 pixels |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 Megapixel |
| Features | Battery | Li-Ion 2250 mAh |
| Colors | Black, Red |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Applications | Organizer,Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa |
| Others | – |