| General | Platform | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Cipset | Qualcomm MSM8210/MSM8610 Snapdragon 200 |
| GPU | Adreno 302 |
| Date Announced | 2014, February |
| Price | Latest LG Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 900 / 2100 |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | Micro-SIM |
| Design | Type | Dual SIM Version
Triple SIM Version |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 109.4 x 59 x 11.9 mm |
| Weight | 113.4 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | IPS LCD, 16M colors, 165 PPI Pixel Density |
| Resolution | 320 x 480 pixels |
| Size | 3.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/WMA/WAV/eAAC+/FlAC |
| Video Format | DivX/XviD/MP4/WMV/H.263/H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 4 GB |
| Card Slot | microSD, up to 64 GB |
| System Memory | 512 MB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA, HSUPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 3.15 Megapixel |
| Resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Flash | – |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | – |
| Features | Battery | Li-Ion 1700/1540 mAh |
| Colors | White, Black |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk |
| Others | – |