| General | Platform | Microsoft Windows 8.1 |
| Processor | Dual Core 1.6 Ghz |
| Cipset | Intel Core i5 4200U |
| GPU | Intel HD Graphics 4400 |
| Date Announced | 2013, September |
| Price | Latest Microsoft Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | – |
| UMTS Network | – |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | – |
| Design | Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | 275 x 173 x 13 mm |
| Weight | 907 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | TFT, 16M colors, 208 PPI Pixel Density |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Size | 10.6 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | ClearType technology |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WMA/WAV |
| Video Format | MP4/H.263/H.264/WMV |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 64/128/256/512 GB |
| Card Slot | microSD, up to 64 GB |
| System Memory | 4/8 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | – |
| EDGE | – |
| Data Speed | – |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | HDMI |
| Camera | Camera | 5 Megapixel |
| Resolution | 2592 x 1936 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p |
| Front Camera | 3.5 Megapixel |
| Features | Battery | Li-Ion |
| Colors | Dark Titanium |
| GPS | – |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Applications | Organizer, Microsoft Office 2013 RT, Bing Search, Maps, SkyDrive, Skype |
| Others | – |