| General | Platform | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Processor | Quad-core 1.6 GHz |
| Cipset | – |
| GPU | – |
| Date Announced | 2014, January |
| Price | Latest Samsung Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | – |
| UMTS Network | – |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | – |
| Design | Type | Smart Camera |
| Design | Camera |
| Dimensions | 132.5 x 71.2 x 19.3 mm |
| Weight | 283 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | Super Clear LCD, 16M colors, 306 PPI |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Size | 4.8 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WAV/Flac |
| Video Format | Xvid/MP4/H.263/H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Photo/Video |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 8 GB |
| Card Slot | microSD, up to 64 GB |
| System Memory | 2 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | – |
| EDGE | – |
| Data Speed | – |
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 16.3 Megapixel |
| Resolution | 4608 x 3456 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Auto Focus, Touch Focus |
| Features | 21x optical zoom, optical image stabilization, pop-up Xenon flash, AF light, 1/2.3” sensor size, geo-tagging, face and smile detection |
| Video | 1080p@30fps, 512p@120fps |
| Front Camera | – |
| Features | Battery | Li-Ion 2000 mAh |
| Colors | Black, White |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Gmail, YouTube, Calendar |
| Others | – |