| General | Platform | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| Cipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 |
| GPU | Adreno 305 |
| Date Announced | 2013, October |
| Price | Latest Samsung Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 2100 |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | Single SIM Version (Micro SIM) |
| Design | Type | Smartphone |
| Design | Clamshell |
| Dimensions | 118 x 59.5 x 15.8 mm |
| Weight | 179 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | Super AMOLED, 16M colors, 252 PPI |
| Resolution | 480 x 800 pixels |
| Size | 3.7 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | External Super AMOLED screen, 480 x 800 pixels, 3.5 inches |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3/eAAC+/WAV/Flac |
| Video Format | Xvid/MP4/H.263/H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Photo/Video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 16 GB |
| Card Slot | microSD, up to 64 GB |
| System Memory | 1.5 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA, HSUPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 8 Megapixel |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Auto Focus, Touch Focus |
| Features | Geo-tagging, face and smile detection, image stabilization |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | Yes |
| Features | Battery | Li-Ion 1820 mAh |
| Colors | Black and Gold |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Gmail, YouTube, Calendar |
| Others | – |