![]() | ![]() | ![]() |
vivo V17 Pro Overview
The vivo V17 Pro comes with Snapdragon 675 chipset with 128GB internal memory and 8GB RAM. The phone use 6.44-inch Super AMOLED panel with 1080 x 2440 pixels resolution and under display fingerprint scanner.
For the camera, the phone is equipped with four camera on the back with 48MP main camera, an 8MP ultrawide lens, a third 2MP lens for depth sensing and a black and with lens. While for selfie it brings dual 32MP and 2MP sensor.
The phone also provides large Li-Po 4100 mAh battery and available in Malaysia around RM1699.
vivo V17 Pro Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| vivo Z5 – 8GB / 128GB | [aPrice] (RRP) |
| Release Date | 1 October 2019 |
| Pre-Order | – |
| Warranty | 1 Year |
vivo V17 Pro Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Adreno 612 |
| UI / ROM | Funtouch 9.1 |
| Announced Date | September 2019 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 159 x 74.7 x 9.8 mm |
| Weight | 201.8 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 409 PPI Pixel Density |
| Size | 6.44 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | Yes Optional |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






