vivo X21 Overview
vivo X21 Features
vivo X21 offered a huge 6.28-inch, Full-View, the notched Super AMOLED screen with 1080 x 2280 pixels resolution. The phone available in three color option including Black, Aurora White, Ruby Red. For the specs, these new phone brings the latest Android 8.0 oreo with Snapdragon 660 CPU chip and Li-Ion 3200 mAh with fast charging capability. It is also available 6 GB RAM and 64GB or 128GB memory option. vivo X21 also have use dual camera setup: 12 Megapixel (f/1.8, 1/2.5″) and 5 Megapixel (f/2.4) sensor. For selfie camera, vivo X21 use 12 Megapixel selfie camera. The phone also brings rear-mounted fingerprint scanner and dual sim support.
vivo X21 Price In Malaysia
vivo X21 is officially announced in China and costs around CNY 2,898 (≈RM1799) for 64GB model and CNY 3,198 (≈RM1999) for 128GB model. Currently, there is no information about release date and official price in Malaysia.
vivo X21 Price In Malaysia |
|---|
| Model | Price |
|---|
| vivo X21 | [aPrice] (Expected) |
| vivo X21 Price By Country |
|---|
| Singapore | About [sPrice] |
| United States (USA) | About [usPrice] |
United Kingdom (UK) | About [ukPrice] |
vivo X21 Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 |
| CPU | Quad-Core 2.2 GHz Kryo 260 & Quad-Core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 512 |
| UI / ROM | Funtouch OS 4.0 |
| Announced Date | March 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM / Version | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | Aluminum |
| Dimensions | 154.5 x 74.8 x 7.4 mm |
| Weight | 156.2 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color | - ██ – Black
- ██ – Aurora White
- ██ – Ruby Red
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | Super AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, (FHD+), 402 PPI Pixel Density |
| Size | 6.28 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory Variants | - 64 GB With 6 GB RAM
- 128 GB With 6 GB RAM
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE
|
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes, microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | 12 Megapixel (F1.8) + 5 Megapixel (F2.4) |
| Sensor | 1/2.5″ Sensor Size (Primary) |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Auto Focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | - 12 Megapixel (F2.0)
- 1080p Video Recorder
|
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 3200 mAh Battery
- Fast battery charging
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan / Promotion |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|
Latest Vivo Mobile Phone
Snapdragon 782G
IPS LCD 6.64 FHD+
RM1,299
Snapdragon 695 5G
IPS LCD 6.64 FHD+
RM999
Dimensity 7200
AMOLED 6.78" FHD+
RM1,799
Mediatek Helio G99
AMOLED 6.62" FHD+
RM1,299