![]() | ![]() | ![]() |
| vivo Xplay5 Official Images | ||
|---|---|---|
vivo Xplay5 Review | |
|---|---|
[AdsBawahPict] Design And DisplayVivo Xplay5 is finally out with impressive specs and design. Vivo has claimed that this new model is the first smartphone comes with 6 GB of RAM. Not only that, the screen also have Dual Curved Edge similar with Samsung Galaxy S7 Edge launched before. The phone comes with a 5.43-inch Quad HD 1440P Super AMOLED Display and gives more details display and vivid colour. Performance And StorageFor a flagship device, Vivo Xplay5 always keep the performance at the top. There is two version of this model where Vivo Xplay5 Elite comes with Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 CPU, 6 GB RAM and also 128 GB internal memory. While regular version of Vivo Xplay5 comes with Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652, 4 GB RAM and also 128 GB internal storage. But, there is no extra microSD slot for both devices. Camera And PhotographyFor the camera, Vivo Xplay5 bring the best camera in its class. The primary camera comes with 16 megapixel Sony IMX298 camera with PDAF (Phase Detection Auto Focus) support, F2.0 aperture, HDR and 4K video recording capability. For selfie, they use an eight-megapixel F2.4 camera for that. Features And PriceMore features found on the device including a Fingerprint Scanner, NFC, large battery capacity with Li-Ion 3600 mAh battery and Dual-SIM with 4G LTE connectivity. For the vivo Xplay5 price in Malaysia, the phone expected arrive in the market around RM2399, and for Elite version is around RM2799. While for vivo Xplay5 price in the United States, Singapore, UK, Europe, Australia, Canada, New Zealand and Switzerland, the phone expected come to the market with price tag around USD565, SGD790, £404, €519, AUD790, CAD759, NZD839 and CHF561, respectively. | |
vivo Xplay5 Pros and Cons | |
|
|
vivo Xplay5 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| vivo Xplay5 – 3GB RAM | RM2399 (Expected) |
| vivo Xplay5 Elite – 6GB RAM | RM2799 (Expected) |
| Check Latest Vivo Price In Malaysia | |
| vivo Xplay5 Price By Country | |
|---|---|
Price in USA | USD565 – USD655 |
Price in UK | £404 – £469 |
Price in Singapore | SGD790 – SGD920 |
Price in Europe | €519 – €602 |
Price in Australia | AUD790 – AUD920 |
| Price in Canada | CAD759 – CAD879 |
| Price in New Zealand | NZD839 – NZD969 |
| Price in Switzerland | CHF561 – CHF651 |
vivo Xplay5 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 5.1 (Lollipop) |
| Processor |
|
| Chipset |
|
| GPU |
|
| UI / ROM | Funtouch OS 2.5.1 |
| Release Date | March 2016 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 900 / 1800 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 153.5 x 76.2 x 7.6 mm |
| Weight | 167.8 g |
| Others |
|
| Display | |
| Technology | Super AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels (QHD), 541 PPI Pixel Density |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Size | 5.43 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others |
|
| Multimedia | |
| 3.5 mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | Hi-Fi 3.0 |
| Memory | |
| Internal Memory |
|
| Expansion Slot | – |
| Connectivity | |
| Internet Data | GPRS, EDGE, HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | 16 Megapixel, F2.0 |
| Sensor | Sony IMX298 Sensor, 1/2.8″ Sensor Size, 1.12 µm Pixel Size |
| Resolution | 4032 x 3024 pixels |
| Flash | Dual-LED (Dual Tone) Flash |
| Focus | Phase Detection Autofocus (PDAF), Touch Focus |
| Features | Geo-Tagging |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 2160P (QHD), 1080P (FHD) |
| Front Camera | 8 Megapixel, F2.4 |
| Features | |
| Battery | Li-Ion 3600 mAh (Non-Removable) |
| Colors | ██ – Gold ██ – Silver ██ – Rose Gold |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others |
|
| Articles | |






