Vivo Y22 Overview |
Vivo Y22 Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Vivo Y22 | RM499 (RRP) |
| Vivo Latest Price In Malaysia |
| Other Countries | Price |
|---|---|
Price In United States (US) | USD129 |
Price In United Kingdom (UK) | £84 |
Price In Singapore | SGD182 |
Vivo Y22 Specifications |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Cipset | Mediatek MT6582 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| UI / ROM | – |
| Date Announced | 2013 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 130.5 x 66.9 x 8.6 mm |
| Weight | 126 g |
| Keyboard / Pad | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M colors, 218 PPI Pixel Density |
| Resolution | 480 x 854 pixels (FWVGA) |
| Aspect Ratio | 3 : 2 |
| Size | 4.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 4 GB |
| Card Slot | microSD, Max 128 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | Yes |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 8 Megapixel |
| Sensor | – |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | LED flash |
| Focus | Autofocus, Touch Focus |
| Features | Geo-tagging |
| Camera Mode | – |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Ion 1900 mAh |
| Colors | ██ – White ██ – Black |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
[BawahSpecs]
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|
[BawahAdvantages]







