ZTE Blade A7 Prime Overview
ZTE Blade A7 Prime is a budget phone with a 6.09 inches IPS display and 720 x 1560 pixels (HD+) resolution. On top of the display have 5 Megapixel lens to take selfie photos. While on the back, the phone only has a single camera with a 16 Megapixel (F2.0) sensor.
ZTE Blade A7 Prime powered by a Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) chipset with 3GB of RAM and 32GB memory space. The phone also runs on the Android 9.0 (Pie) platform and Li-Po 3200 mAh battery. The new ZTE Blade A7 Prime available in silver color and expected available in Malaysia around RM449.
ZTE Blade A7 Prime Price In Malaysia |
|---|
| Model | Price |
|---|
| ZTE Blade A7 Prime – 3GB / 32GB | [aPrice] (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
ZTE Blade A7 Prime Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-Core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | November 2019 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 156.7 x 72.9 x 8.1 mm |
| Weight | 165 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color | |
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1560 pixels (HD+), 19.5:9 Ratio, 282 PPI Pixel Density |
| Size | 6.09 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory Variants | |
| Expansion Slot | microSD, 1 TB (Max) |
| Connectivity |
|---|
| Data Speed | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A Cat4 (150 Mbps DL / 50 Mbps UL)
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| NFC | – |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - 16 Megapixel (F2.0) – Primary
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | - 1080p Video Recorder
- HDR
- Panorama
|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Po 3200 mAh (Non-removable)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles |
|---|
| [RelatedPost1] |
Latest Mobile Phone
Mediatek Dimensity 6300
AMOLED 6.7" 1080p
RM899
Exynos 2400e
AMOLED 6.7" 1080p
RM3,299
Mediatek Helio G85
PLS LCD 6.7" 720p
RM449
Snapdragon 8 Gen 3
AMOLED 6.7" 1080p
RM4,999