![]() | ![]() | ![]() |
| ZTE Blade S7 Official Images | ||
|---|---|---|
ZTE Blade S7 Review | |
|---|---|
[AdsBawahPict] Design And DisplayZTE has a new model of Blade Series named ZTE Blade S7 with a better display, Larger Internal memory and RAM as well as with fingerprint support compared to the previous model, ZTE Blade S6. The phone comes with a 5.0-inch multitouch IPS display with 1080 x 1920 pixels Full-HD resolution to gives more vivid and detail display. The phone design has also improved. It is built with an aluminium frame and layered by 2.5D Gorilla Glass in the front and back section. Performance And StorageFor this new model, its brings with the same processor with Blade S6, but its performance is still the best in its class. The phone was running on Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 processor with Octa-Core CPU. It also houses with large 3 GB RAM and also 32 GB internal memory. The phone also shipped with Android 5.1.1 Lollipop, but we not sure ZTE will bring Android 6.0 Marshmallow for this phone or not. Camera And PhotographyFor the camera, ZTE Blade S7 have a similar primary camera sensor with the previous model. It comes with 13 Megapixel camera and a lot of features for including HDR, Panorama, Night Mode and more. If you love to take Selfie photo, there is large resolution camera with 13 Megapixel for that. Features And PriceThe ZTE Blade S7 also pack with LTE Connectivity For Fast Internet browsing and Dual SIM Support. If you are looking for the phone price in Malaysia, United States, Singapore, UK and Europe, ZTE Blade S7 expected arrives with the price around RM1200, USD280, SGD390, £190, and €260, respectively. | |
ZTE Blade S7 Pros and Cons | |
|
|
ZTE Blade S7 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| ZTE Blade S7 – 16GB | RM1299 (Expected) |
| Check Latest ZTE Price In Malaysia | |
| ZTE Blade S7 Price By Country | |
|---|---|
Price In USA | USD280 |
Price In UK | £190 |
Price In Singapore | SGD390 |
Price In Europe | €260 |
Price In Australia | AUD409 |
Price In Canada | CAD379 |
Price In New Zealand | NZD419 |
Price In Switzerland | CHF279 |
ZTE Blade S7 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 5.1 (Lollipop) |
| Processor | Quad-Core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-Core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| Cipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| GPU | Adreno 405 |
| UI / ROM | MiFavor UI |
| Release Date | October 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 142 x 67 x 7.2 mm |
| Weight | 131 g |
| Others |
|
| Display | |
| Technology | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (FHD), 441 PPI Pixel Density |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Size | 5.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5 mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Built-in Storage | 32 GB |
| Expansion Slot | microSD, Max 64 GB (Uses SIM 2 Slot) |
| System Memory | 3 GB RAM |
| Connectivity | |
| Internet Data | GPRS, EDGE, HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | 13 Megapixel |
| Sensor | – |
| Resolution | 4128 x 3096 pixels |
| Flash | LED Flash |
| Focus | Autofocus, Touch Focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Camera Mode | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 1080P (FHD) |
| Front Camera | 13 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh |
| Colors | Various |
| GPS | A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles (Malay) | |






