Huawei Honor 8X Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 |
| CPU | Quad-Core 2.2 GHz Cortex-A73 & Quad-Core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| UI / ROM | EMUI 8.2 |
| Announced Date | September 2018 |
| Release Date | 12 October 2018 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 160.4 x 76.6 x 7.8 mm |
| Weight | 175 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color | - ███ – Blue
- ███ – Red – Not Available in Malaysia
- ███ – Black
- ███ – Pink – Not Available in Malaysia
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (FHD+), 19.5:9 Screen Ratio, 396 PPI Pixel Density |
| Size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory | - 128 GB With 6 GB RAM
- 64 GB With 6 GB RAM
- 64 GB With 4 GB RAM
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) – Dedicated Slot |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - Primary : 20 Megapixel (F1.8)
- Secondary : 2 Megapixel
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | Touch Focus, PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 16 Megapixel (F2.0) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Po 3750 mAh (Non-removable)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|
[RelatedPost1] |