![]() | ![]() | ![]() |
Honor 20 Lite Overview
Honor 20 Lite brings 6.21-inch FHD+ LCD IPS display with a waterdrop selfie camera. The phone powered by HiSilicon Kirin 710 eight-core chips, 4GB RAM, and 128GB internal storage.
For the camera, Honor 20 Lite equipped with a tri-camera setup with 24+8+2 megapixel. For selfie, the phone brings 32MP f/2.0 sensor with AI Beautification technology. Others features available included 3400 mAh battery and run on EMUI 9 which is base on Android 9.0 Pie.
Honor 20 Lite has been listed for RM949 for 4GB RAM + 128GB model. It is available starting April 24 and offered in two colors, Phantom Red and Phantom Blue.
Honor 20 Lite Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Honor 20 Lite – 4GB / 128GB | [aPrice] (RRP) |
| Release Date | 24 April 2019 |
Honor 20 Lite Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | 4-Core 2.2 GHz Cortex-A73 & 4-Core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| UI / ROM | EMUI 9.0 |
| Announced Date | 2019, April |
| Release Date | 24 April 2019 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 154.8 x 73.6 x 8 mm |
| Weight | 164 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (FHD+), 415 PPI Pixel Density |
| Size | 6.21 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants | 128 GB With 4 GB RAM |
| Expansion Slot | microSD, 512 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 32 Megapixel (F2.0) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






