![]() | ![]() | ![]() |
Oppo A72 5G Overview
OPPO A72 5G is a mid-range 5G smartphone that comes with a 6.5-inch FHD+ display and 90Hz refresh rate support. The front display also available with 8-megapixel punch-hole selfie camera with an F2.0 aperture.
This is the first phone powered by Mediatek Dimensity 720 with 5G SA/NSA support, 8GB of RAM, 128GB internal memory and runs Android 10 with ColorOS 7.2. The phone also packed with triple rear cameras that include a 16MP main camera, 8MP ultra-wide sensor, 2MP depth sensor.
OPPO A72 5G also has a side-mounted fingerprint scanner and packs a 4040mAh battery with 18W fast charging support. OPPO A72 5G price in Malaysia is expected to start around RM1199.
Oppo A72 5G Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Oppo A72 5G – 8GB / 128GB | [aPrice] (Expected) |
| Announced Date | July 2020 |
| Release Date | – |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
Oppo A72 5G Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 10 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 720 (7nm) |
| CPU | Octa-Core CPU |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| UI / ROM | ColorOS 7.2 |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | 5G SA/NSA |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material |
|
| Dimensions | 162.2×75.0×7.9 mm |
| Weight | 175 g |
| Scanner | Fingerprint (Side Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels (FHD+), 20:9 Ratio, 402 PPI Pixel Density |
| Size | 6.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | 90Hz Refresh Rate |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory | 128 GB With 8 GB RAM |
| Type | UFS 2.1 |
| Expansion Slot | – |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | USB Type-C |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Features |
|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.0) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| In The Box | – |
| Others | – |






