Apple iPad 9.7 (2018) Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | iOS 11.3 |
| Chipset | Apple A10 Fusion |
| CPU | Quad-core 2.34 GHz |
| GPU | PowerVR Series7XT Plus |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | March 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 27(800), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM / Version | Nano-SIM/ Electronic SIM card (Apple e-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Tablet |
| Body | – |
| Dimensions | 240 x 169.5 x 7.5 mm |
| Weight | 469 g |
| Scanner | Fingerprint (Front-Munted) |
| Color | - ██ – Silver
- ██ – Gold
- ██ – Space Gray
|
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | LED-backlit IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 Screen Ratio, 264 PPI Pixel Density |
| Size | 9.7 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory Variants | - 32 GB With 2 GB RAM
- 128 GB With 2 GB RAM
|
| Expansion Slot | – |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE-A Cat6 (300 Mbps DL / 50 Mbps UL)
|
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | 8 Megapixel (F2.4) |
| Sensor | – |
| Flash | – |
| Focus | Touch Focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps, |
| Selfie Camera | 1.2 Megapixel (F2.2) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 32.4 Wh battery (Non-removable)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan / Promotion |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|