![]() | ![]() | ![]() |
Honor 8A Pro Overview
Honor 8A Pro is a budget smartphone with fingerprint scanner and single camera on the back. The phone use 6.09 inches IPS LCD display with 720 x 1560 pixels and 19.5:9 screen ratio.
At the back, the phone has a 13 Megapixel lens for the main shooter while for the selfie, it uses 8 Megapixel camera. The phone powered by Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) CPU, Android Pie platform, 3 GB RAM and 64 GB internal memory.
Honor 8A Pro also featured with a fingerprint scanner on the back, Li-Po 3020 mAh battery, microUSB 2.0 port, headphone jack and LTE Cat4 cellular connection. Honor 8A Pro price in Malaysia expected around RM699.
Honor 8A Pro Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Honor 8A Pro – 3GB / 64GB | [aPrice] (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
Honor 8A Pro Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | 4-Core 2.3 GHz Cortex-A53 & 4-Core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| UI / ROM | EMUI 0 |
| Announced Date | 2019, April |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 156.3 x 73.5 x 8 mm |
| Weight | 150 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1560 pixels (HD+), 19.5:9 Aspect Ratio, 282 PPI Pixel Density |
| Size | 6.09 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants | 64 GB With 3 GB RAM |
| Expansion Slot | microSD, 512 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.0) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






