![]() | ![]() | ![]() |
Honor 8C Overview
Honor 8C is a budget smartphone with dual camera on the back. The phone use 6.26inches IPS display with 720 x 1520 pixels and 19:9 screen ratio. In Malaysia, You can get Honor 8C for RM599 for 32GB/3GB model.
The phone has a dual 13+2 Megapixel lens for the main shooter while for the selfie, it uses 8 Megapixel camera. The phone powered by Snapdragon 632 CPU, Android Oreo platform, 3 GB RAM and 32 GB internal memory.
Honor 8C also featured with a fingerprint scanner on the back, Li-Po 4000 mAh Battery battery and available in Black, Blue, Gold color. Honor 8C price in Malaysia is RM599 and available starting 1 April 2019.
Honor 8C Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Honor 8C – 3GB / 32GB | [aPrice] (RRP) |
| Release Date | 1 April 2019 |
Honor 8C Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | 4-Core 1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4-Core 1.8 GHz Kryo 250 Silver |
| GPU | Adreno 506 |
| UI / ROM | EMUI 8.2 |
| Announced Date | 2019, March |
| Release Date | 1 April 2019 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 157.2 x 76 x 7.0 mm |
| Weight | 167 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1520 pixels (HD+), 19:9 Aspect Ratio, 269 PPI Pixel Density |
| Size | 6.26 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants | 32 GB With 3 GB RAM |
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspo |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.0) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






