HTC Desire 12+ Overview
HTC Desire 12+ Features
The HTC Desire 12+ is available with 6.0-inch display with 720 x 1440 pixels resolution. Under the hood, the phone is powered by Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 paired with 3GB RAM and 32GB memory option. If not enough, there is a microSD slot that can fill up to 512GB memory. For camera. the phone packed with 8 Megapixel selfie camera, while on the back has dual 13 Megapixel and 2 Megapixel camera. The HTC Desire 12+ also powered by a Li-Ion 2965 mAh battery without fast charging capability. The phone also run by latest Android 8.0 Oreo.
HTC Desire 12+ Price In Malaysia
HTC Desire 12+ is announced and available in Malaysia market starting 26 April 2018 with price from RM899 for 32GB model.
HTC Desire 12+ Price In Malaysia |
|---|
| Model | Price |
|---|
| Desire 12+ – 32GB | [aPrice] (RRP) |
| HTC Desire 12+ Price By Country |
|---|
| Singapore | About [sPrice] |
| United States (USA) | About [usPrice] |
United Kingdom (UK) | About [ukPrice] |
HTC Desire 12+ Specifications |
|---|
| General |
|---|
| Platform | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 |
| CPU | Octa-Core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | March, 2018 |
| Release Date | 26 April 2018 – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage |
|---|
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| SIM / Version | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Design |
|---|
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 158.2 x 76.6 x 8.4 mm |
| Weight | 157.5 g |
| Scanner | – |
| Color | |
| Others | – |
| Display |
|---|
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1440 pixels (HD+), 18:9 Aspect Ratio, 268 PPI Pixel Density |
| Size | 6.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
|
| Multimedia |
|---|
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory |
|---|
| Memory Variants | |
| Expansion Slot | microSD, 256GB (Max) – Uses SIM 2 slot |
| Connectivity |
|---|
| Internet Data | - HSPA (42.2 Mbps DL / 5.76 Mbps UL)
- LTE Cat4 (150 Mbps DL / 50 Mbps UL)
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, Hotspot |
| NFC | – |
| USB | microUSB 2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera |
|---|
| Main Camera | - Primary : 13 Megapixel (F2.2)
- Secondary : 2 Megapixel
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | Touch Focus, PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Auto, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.4) |
| Features |
|---|
| Battery | - Li-Ion 2965 mAh Battery (Non-removable)
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan |
|---|
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles |
|---|
|
[RelatedPost1] |
Latest HTC Mobile Phone
Snapdragon 636
6.0" FHD+
RM1,199
Snapdragon 845
6.0" QHD+
RM3,190
Snapdragon 835
5.5" QHD
RM1,450