![]() | ![]() | ![]() |
HTC Desire 19s Overview
HTC Desire 19s is a budget phone from HTC with a triple camera on the back. The phone comes with a 5.2-inch HD+ display, 3GB of RAM, 32GB of internal storage, and entry-level processor, Mediatek MT6762 Helio P22.
The HTC Desire 19s also features WFI 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, USB Type-C for charging and data, and audio jack. On the back, the phone has a triple camera with a 13MP main camera, 5MP ultrawide lens, and 5MP depth sensor. For selfie, the phone available with a 16MP lens.
HTC Desire 19s also packed with a Li-Ion 3850 mah battery and it is running on the Android Pie platform. HTC Desire 19s price in Malaysia expected around RM799.
- Categories :
- HTC Phone
- Budget Phone
- Phone Under RM800
- HTC Price
HTC Desire 19s Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| HTC Desire 19s – 3GB / 32GB | [aPrice] (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
HTC Desire 19s Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa- Core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | 2019, November |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 156.2 x 74.8 x 8.5 mm |
| Weight | 170 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1520 pixels (HD+), 19:9 Ratio, 271 PPI Pixel Density |
| Size | 6.2 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSDXC |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | NFC |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features |
|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | 16 Megapixel (F2.0, 27mm, 1/3.1″, 1.0µm) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






