HTC One ME Overview |
[AdsBawahPict] Specs And Main FeaturesHTC has introduced its latest flagship device; the HTC One ME for the Chinese market and it is the first device comes with MediaTek Helio X10 chipset. For this smartphone, MediaTek Helio X10 processor brings its 64-Bit SoC with ability Octa-Core 2.2 Ghz CPU. The device also comes with 3 GB RAM and 32 GB of internal memory and supports microSD slot up to 128 GB. On the back, the device comes with a 20 Megapixel camera with 4K video recording capabilities. It also carries a dual LED flash for better lighting. At the front, the HTC One ME is equipped with 4 Ultra pixel like most other HTC models. Among other features in this phone including a fingerprint scanner, BoomSound loudspeakers with Dolby technology, LTE network, and Dual SIM support. HTC One ME price in Malaysia is expected to sell for around RM1599. Also check HTC One ME price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) as below. |
HTC One ME Price in Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| HTC One ME | RM1599 (RRP) |
| HTC Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| From USD640 | |
| From £408 | |
| From SGD538 |
HTC One ME Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 5.0.2 (Lollipop) |
| Processor | Octa-core 2.2 GHz |
| Cipset | Mediatek X10 |
| GPU | – |
| Date Announced | June 2015 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | Dual SIM Version (Nano-SIM) |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 151 x 72 x 9.8 mm |
| Weight | 155 g |
| Keyboard / Pad | – |
| Others | Fingerprint sensor |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M colors, 565 PPI Pixel Density |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels (WQHD) |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Size | 5.2 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| UI / ROM | HTC Sense UI 7.0 |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 32 GB |
| Card Slot | microSD, Max 128 GB |
| System Memory | 3 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| EDGE | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Data Speed | LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | MicroUSB v2.0 |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | 20 Megapixel |
| Resolution | 5376 x 3752 pixels |
| Flash | Dual-LED (dual tone) flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging, face/smile detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Front Camera | 4 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Po 2840 mAh |
| Colors | ██ – Meteor Grey ██ – Rose Gold ██ – Gold Sepia |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyroscope |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles (Malay) | |
[BawahSpecs]
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|
[BawahAdvantages]






