![]() | ![]() | ![]() |
HTC U Ultra Overview
HTC U Ultra Price In Malaysia
HTC U Ultra is a high-end phablet with a large display and has a secondary 2.05-inch display on top to show notification, note and apps shortcut. The phone comes with a beautiful design with two version of glass or sapphire on the back cover. In Malaysia, the phone is available starting March 2017. HTC U Ultra Price in Malaysia is RM2599 for Glass/64GB edition and Saphire/128GB priced at RM2999. For the phone price in Singapore, USA, and United Kingdom, The phone will be available around SGD698, USD749, and £649.
- HTC U Ultra price in Malaysia is around [aPrice] (RRP).
- Malaysia Release Date : 1 March 2017.
- Check Latest HTC Price in Malaysia, Singapore, USA and United Kingdom.
- Rivals and Competitors : [compare]
HTC U Ultra Specs & Features
HTC U Ultra comes with large 5.7 inches with Quad-HD (1440 x 2560 pixels) resolution. Their body made from aluminum and Gorilla Glass at front and back section. Regarding the specs, This premium device powered by fast Snapdragon 821 processor and 4 GB RAM. For the camera, The phones come with 12MP camera sensor on the back. It is also available with Optical Image Stabilisation (OIS), Dual-LED flash, 4K video recorder and Laser Autofocus. Besides, high resolution, 16 Megapixel sensor use for selfie and video call. The phone is also available with Li-Ion 3000 mAh battery with fast charging technology, and Fingerprint scanner mounted on the front section.
HTC U Ultra Key Features
- Large 5.7-Inch Super LCD5 Display with Quad-HD 1440 x 2560 pixels resolution.
- Fast Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 and up to 4 GB RAM.
- 12 Megapixel main camera with Dual-LED Flash, OIS, PDAF and 4K video recorder.
- 16 Megapixel front camera for selfie and video call.
- Li-Ion 3000 mAh battery with fast charging capability.
- Micro SD card up to 256GB to store photos, videos and music.
- Dual-SIM Support with fast LTE-A connectivity.
- Secondary display, 160 x 1040 pixels, 2.05 inches.
HTC U Ultra Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 |
| CPU | Quad-Core CPU |
| GPU | Adreno 530 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | January, 2017 |
| Release Date |
|
| Price In Malaysia |
|
| Price In Singapore |
|
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Versions / SIM |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | Aluminium (Body), Glass/Sapphire (Back Cover) |
| Dimensions | 162.4 x 79.8 x 8 mm |
| Weight | 170 g |
| Scanner | – |
| Color | ██ – Brilliant Black ██ – Cosmetic Pink ██ – Ice White ██ – Sapphire Blue |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | Super LCD5 Display, 16M colors |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels (QHD), 513 PPI Pixel Density |
| Size | 5.7 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection |
|
| Others | Secondary display (160 x 1040 pixels, 2.05 inches) |
| Multimedia | |
| Audio Jack | – |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Internal Memory |
|
| Expansion Slot | microSD, 256GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | 12 Megapixel (F1.8, OIS) |
| Sensor | 1/2.3” Sensor Size, 1.55µm Pixel Size |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Focus | Touch Focus, Laser & Phase Detection Autofocus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, Self-timer |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps (4K), 720p@120fps (HD) |
| Front Camera | 16 Megapixel |
| Features | |
| Battery |
|
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
| Articles | |






