![]() | ![]() | ![]() |
HTC Wildfire X Overview
The HTC Wildfire X is a budget smartphone powered by the Helio P22 chipset and available in two memory variants which are 3GB/32GB and 4GB/128GB.
The phone also brings a 6.2″ HD+ display with a small notch on the top housing the 8MP selfie camera. On the back, there is a fingerprint scanner and a triple camera setup with 12MP primary lens, 8MP telephoto, and 5MP depth sensor.
The HTC Wildfire X also packs with a 3,300 mAh battery and available in Sapphire Blue color. The smartphone is priced at INR10,999 in India for the 3GB/32GB model which is equivalent to RM699 in Malaysia.
- Categories :
- HTC Phone
- Budget Phone
- Phone Under RM800
- HTC Price
HTC Wildfire X Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| HTC Wildfire X – 3GB / 32GB | [aPrice] (Expected) |
| HTC Wildfire X – 4GB / 128GB | RM899 (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
| Pre-Order | – |
| Warranty | – |
HTC Wildfire X Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-Core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| UI / ROM | – |
| Announced Date | August 2019 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Network | – |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body / Material | – |
| Dimensions | 156.7 x 74.9 x 8 mm |
| Weight | 160 g |
| Scanner | Fingerprint (Rear-Mounted) |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 720 x 1520 pixels (HD+), 271 PPI Pixel Density |
| Size | 6.2 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Data Speed |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| NFC | – |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1, A2DP, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | Dual LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Gyro |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






