Huawei Honor 6 Plus Overview |
Huawei has introduced the Huawei Honor 6 with a larger display version in December 2014. A device with a screen size of 5.5 inches IPS LCD comes with 8 Megapixel Dual cameras on the back. This Phablet also comes with dual flash to ensure they receive the best lighting when taking pictures, especially at night. The front section appears 8 Megapixel camera for selfie and make video calls via Skype. Huawei Honor 6 Plus is powered by octa-core Kirin 925 processor with Mali T628 GPU and 3GB of RAM. This processor also offers LTE connection with speed up to 300Mbps. Huawei Honor 6 Plus is available with built-in memory 16 and 32 GB and comes with two colors black and gold. For Huawei Honor 6 Plus price in Malaysia, you can refer the Huawei Price List when the device is available in Malaysia. Also check Huawei Honor 6 Plus price in Singapore, United States (US), and United Kingdom (UK) below. |
Huawei Honor 6 Plus Price In Malaysia |
| Model | Price |
|---|---|
| Huawei Honor 6 Plus | RM1299 (RRP) |
| Huawei Latest Price In Malaysia |
| Price By Country | Price |
|---|---|
| From USD343 | |
| From £222 | |
| From SGD360 |
Huawei Honor 6 Plus Specification |
| General | |
|---|---|
| Platform | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Quad-core Cortex-A15 & quad-core Cortex-A7 |
| Cipset | HiSilicon Kirin 925 |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
| Date Announced | December 2014 |
| Coverage | |
| GSM Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| UMTS Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| LTE Network | LTE |
| Version/SIM | • Dual SIM Version (Micro-SIM/Nano-SIM) |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Design | Candybar |
| Dimensions | 150.5 x 75.7 x 7.5 mm |
| Weight | 165 g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | |
| Technology | IPS LCD, 16M Colors, 401 PPI Pixel Density |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Size | 5.5 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | Yes |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | MP3 / WAV / WMA / AAC |
| Video Format | MP4 / H.264 |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio / video / Document |
| Memory | |
| Built-in Storage | 16 / 32 GB |
| Card Slot | microSD, Max 128 GB |
| System Memory | 3 GB RAM |
| Connectivity | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSPA, LTE |
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | |
| Camera | Dual 8 Megapixel |
| Resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Flash | dual-LED flash |
| Focus | Autofocus |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 Megapixel |
| Features | |
| Battery | Li-Po 3600 mAh |
| Colors | Black, White / Gold |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| Others | – |
Advantages And Disadvantages |
| Advantages | Disadvantages |
|---|---|
|
|







