![]() | ![]() | ![]() |
Huawei Honor 9 Overview
Huawei Honor 9 Specs & Features
Huawei Honor 9 brings a 5.15-inch LTPS IPS screen with 11080 x 1920 pixels (Full-HD) resolution. The phone comes with Dual 20 Megapixel & 12 Megapixel (F2.2) primary camera with PDAF, 2x Lossless Zoom, Dual-LED Flash and 8 Megapixel selfie camera. Huawei Honor 9 also powered by the HiSilicon Kirin 960 processor, up to 6 GB RAM, up to 128 GB internal storage and microSD slot support. The devices also pack with Android 7.0 (Nougat) platform, Li-Po 3200 mAh Battery with fast charging and Front-Mounted Fingerprint Scanner.
- Huawei Honor 9 price in Malaysia is around RM1499 (EXP).
- Malaysia Release Date : Coming Soon.
- Check Latest Huawei Price in Malaysia, Singapore, USA and UK.
- Competitors : [compare]
Huawei Honor 9 Price In Malaysia & Singapore
Huawei Honor 9 has already available in China starting 16 June for 2299 Yuan. In Malaysia, the phone still not in the market yet. However, Huawei Honor 9 price in Malaysia is expected to be around RM1499 while in Singapore the phone expected to be around SGD499.
Huawei Honor 9 Key Features & Disadvantages
- 5.15-Inch LTPS IPS LCD Display with 1080 x 1920 pixels resolution.
- HiSilicon Kirin 960 Processor, up to 6 GB RAM and 128 GB memory.
- Dual 20 + 12 Megapixel main camera with PDAF, 2x Lossless Zoom and LED Flash.
- 8 Megapixel front camera for selfie and video call.
- Non-removable Li-Po 3200 mAh battery with fast charging.
- Dual Nano-SIM with fast LTE connectivity.
- Front-Mounted Fingerprint Scanner and USB Type-C.
- Android 7.0 (Nougat) Platform
- Non-Removable Battery.
- No InfraRed.
- No Radio.
Huawei Honor 9 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 |
| CPU | Quad-Core 2.4 GHz Cortex-A73 + Quad-Core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
| UI / ROM | EMUI 5.1 |
| Announced Date | June, 2017 |
| Release Date |
|
| Price In Malaysia |
|
| Price In Singapore |
|
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| SIM / Version |
|
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 147.3 x 70.9 x 7.5 mm |
| Weight | 155 g |
| Scanner | Fingerprint (Front-Mounted) |
| Color | ██ – Glacier Grey ██ – Sapphire Blue ██ – Midnight Black |
| Others | – |
| Display | |
| Type | LTPS IPS LCD Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (Full-HD), 428 PPI Pixel Density |
| Size | 5.15 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | |
| Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Internal Memory |
|
| Expansion Slot | microSD, 256 GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Camera | Dual 20 Megapixel + 12 Megapixel (F2.2) |
| Sensor | – |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focus | Touch Focus, Phase Detection Auto-focus |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, 2x Zoom |
| Shooting Modes | HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Selfie Camera | 8 Megapixel (F2.0) |
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box |
|
| Others | – |
| Articles | |






