![]() | ![]() | ![]() |
Huawei Honor Magic 2 Overview
Huawei has announced the new slider phone, Honor Magic 2 the flagship device with six cameras, powerful Kirin 980 chipset and huge internal memory and RAM.
Honor Magic 2 comes with a 6.4” AMOLED display with Full HD+ resolution as well as under display fingerprint scanner. Its also available with three memory variants starting with 128GB / 6GB, 128 GB / 8 GB and 256 GB / 8GB RAM. Honor Magic 2 is the first smartphone with 6 cameras where three cameras placed on the back with 16MP + 16MP + 24MP setup. For selfie, Huawei brings the new popup slider concept to hide all three cameras with 16MP + 2MP + 2MP setup.
Honor Magic 2 will be available in China in three colors include Blue, Red, or Black, and three memory variants 6GB / 128GB for CNY3799, 8GB / 128GB for CNY4299 and 8GB / 256GB for CNY4799. Honor Magic 2 price in Malaysia is expected to be around RM2299.
Huawei Honor Magic 2 Price In Malaysia | |
|---|---|
| Model | Price |
| Honor Magic 2 – 128GB / 6GB | [aPrice] (Expected) |
| Honor Magic 2 – 128GB / 8GB | RM2499 (Expected) |
| Honor Magic 2 – 256GB / 8GB | RM2699 (Expected) |
| Release Date | Coming Soon |
| Price By Country | |
|---|---|
| Singapore | About [sPrice] |
| United States (USA) | About [usPrice] |
United Kingdom (UK) | About [ukPrice] |
Huawei Honor Magic 2 Specifications | |
|---|---|
| General | |
| Platform | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Dual-Core 2.6 GHz Cortex-A76 & Dual-Core 1.92 GHz Cortex-A76 & Quad-Core 1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| UI / ROM | EMUI 9.0 |
| Announced Date | October, 2018 |
| Release Date | Coming Soon – Malaysia |
| Competitors | [compare] |
| Coverage | |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| SIM / Version | Dual Nano-SIM |
| Design | |
| Type | Smartphone |
| Body | – |
| Dimensions | 157.3 x 75.1 x 8.3 mm |
| Weight | 206 g |
| Scanner | Fingerprint (Under Display), Face ID |
| Color |
|
| Others | – |
| Display | |
| Type | AMOLED Display, 16M colors |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (FHD+), 19.5:9 Aspect Ratio, 403 PPI Pixel Density |
| Size | 6.39 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Others | DCI-P3 |
| Multimedia | |
| Audio Jack | – |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Others | – |
| Memory | |
| Memory Variants |
|
| Expansion Slot | microSD, 256GB (Max) |
| Connectivity | |
| Internet Data |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Infrared | – |
| Camera | |
| Main Camera |
|
| Flash | LED Flash |
| Focus | PDAF |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection |
| Shooting Modes | Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@480fps |
| Selfie Camera |
|
| Features | |
| Battery |
|
| Battery Life | – |
| GPS | Dual-Band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compas, Gyro |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Now |
| In The Box | – |
| Others | – |
| Telco Plan | |
| Maxis | – |
| Celcom | – |
| UMobile | – |
| DiGi | – |
| Articles | |
| [RelatedPost1] | |






