| General | Platform | Android 4.3 (KitKat) |
| Processor | Quad-Core 1.2GHz |
| Cipset | Qualcomm Snapdragon 200 |
| GPU | – |
| Date Announced | 2014, September |
| Price | Latest Huawei Price in Malaysia |
| Coverage | GSM Network | GSM |
| UMTS Network | HSDPA |
| LTE Network | – |
| Version/SIM | Single-SIM |
| Design | Type | Tablet |
| Design | Tablet |
| Dimensions | 210.6 x 127.7 x 7.9 |
| Weight | 360g |
| QWERTY | – |
| Others | – |
| Display | Technology | IPS LCD, 16M colors, 188 ppi pixel density |
| Resolution | 1280 × 800 pixels |
| Size | 8.0 inches |
| Touchscreen | Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Protection | – |
| Others | – |
| Multimedia | 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Radio | – |
| Music Player | Yes |
| Sound Format | APE, MP3, WAV, OGG, 3GP, WMA, FLAC, MIDI |
| Video Format | MP4, 3GP, WMV, ASF, MOV, AVI, FLV, MKV, TS, WEBM |
| Streaming | Yes |
| TV Tunner | – |
| Editor | Audio/video/Document |
| Others | – |
| Memory | Built-in Storage | 16 GB |
| Card Slot | microSD, up to 32 GB |
| System Memory | 1 GB RAM |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Data Speed | HSDPA+ |
| WIFI | Yes |
| NFC | – |
| USB | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared | – |
| TV-Out | – |
| Camera | Camera | 5 Megapixel |
| Resolution | 2592 X 1944 pixels |
| Flash | – |
| Focus | – |
| Features | F2.4 Aperture, 1.4μm Sensor, Panorama and Burst Shooting |
| Video | Yes |
| Front Camera | 0.3 Megapixel |
| Features | Battery | Li-Po 4800 mAh |
| Colors | White |
| GPS | – |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Applications | Organizer, Google Search, Maps, Gmail, YouTube |
| Others | – |